WTM İstanbul, CSI Lab Workshopı ile 2015'i Geride Bıraktı


2015’i csi lab workshop etkinliğimiz ile geride bıraktık. CSI Workshopı anlatmadan önce kısaca bu sene Women Techmakers İstanbul olarak neler yaptık bir göz atalım:

Mart ayında gerçekleşirdiğimiz WTM konferans, Anita Borg’un yaş günü, Tamao ile networking event,  Kasım’da Ada Lovelace day etkinliği ve son olarak CSI Workshop.
2016 yılında daha fazla kadının teknoloji alanında ilham alması, teşvik edilmesi ve birbirine destek olması için daha fazlasını yapmaya hazırız.

CSI Lab workshopını bize GDG global gathering’de gdg aktivitlerinin iyileştirilmesi için yaptırmışlardı ve biz de bu defa ‘Teknoloji dünyasında kadınların daha fazla yer alması için neler yapılabilir?’ misyonu ile wtm için gerçekleştirdik. Girişte Google Developers Regional Lead’imiz Barış Yesugey Women Techmakers global hareketinden ve Google’ın kadınların teknoloji dünyasında desteklenmesi için yaptığı çalışmalardan bahsetti, katılımcıları motive etti.
Etkinliğimiz ‘Ben kimim?’ ısınma oyunu ile hızlı başladı. Sonrasında katılımcılar 4’er kişilik ekipler halinde günün misyonu hakkında kullanıcı odaklılık, çokca düşünme ve hızlı prototip oluşturma-feedback alma aşamalarından geçti ve günün sonunda çokca ( 64 tane) fikrimiz, 5 tane de canlandırma sunumumuz oldu. İçlerinden en beğenilen fikir ise katılımcıların açık oylaması ile ‘’iRONA’’ oldu. İrona, kız çocukları için akıllı ev şeklinde bir iot oyuncak ev. Barbie bebek evlerinin yerine kız çocuklarının teknoloji ile daha erken tanışmasını sağlıyor. Bütün bunlar tam üç saat içerisinde oldu. :) Workshopta kadınların yanı sıra 3 erkek katılımcımız da teknoloji dünyasında daha fazla kadın yer alması için bizimle birlikte fikirler geliştirdi, farklı bakış açısı getirdi, onlara da ayrıca teşekkür ediyoruz. Katılan herkese çok teşekkürler!


Workshopta WTM İstanbul’dan Sevnur Malik, Nilüfer Yılmaz ve Kübra Kalkan ve ayrıca GDG İzmir’den ve GDG Ankara’dan #womentechmakers Kübra Harmankaya ve Yasemin Can da ekiplere moderatörlük yaptılar.

Etkinliğin sonunda Kübra’nın bizimle paylaştığı, İzmir’deki bir WTM etkinline katılan eski bir Yahoo çalışanının söylediği bir alıntıyı burada da yeniden hatırlatmak istiyoruz.
‘’Kadınların hayatta pek çok farklı rolü olduğu için bazen hedeflerini kaybedebiliyorlar. Kadınların hedefininin olması çok önemli, bir hedefiniz olsun, ve asla vazgeçmeyin.’’

Etkinliğin fotoğraflarının tamamına buradan bakabilirsiniz.

Workshopta gerçekleştirilen fikirler ve prototip canlandırmaları şu an için sadece fikir aşamasında ama üzerine düşünülüp belki de hayata geçirilebilecek değerli fikirleri içeriyor olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden sizinle bazılarını paylaşmak istiyoruz, belki destek verip, projelendirmek isteyenler olabilir, kim bilir?Ekiplerimizin 3 saatlik workshop esnasında oluşturulan fikirlerden bazıları:

Medya aracılığıyla örnek kadın rol modelleri belgesel yapılması
Erkek yazılımcıların kadınları teşvik edeceği paneller
Kadın komünitesi, slack grubu benzeri bir grup oluşturulması, kadınların teknik konuları konuşması
Anne babaların eğitilmesi
Oyun geliştiren kadınların oyun oynanırken pop up olarak gösterilmesi
Şirketlerde kadın erkek rol değişim günü
İş mülakatlarında mutlaka bir kadın yöneticinin bulunması
Kadın rol modellerının lise öğrencileri ile bir araya gelmesi
Kadınlar arası yazılımcı mentorler
Kadın yazılımcılar eksı sözlüğü
Ünlüleri de kullanarak teknolojide kadına vurgu yapan kamu spotu oluşturulması
Kız çocuklar için eğlenceli oyunların geliştirilmesi
Rehber öğretmen bilinçlendirmesi
Annelerin çocuklarıyla ilgilenmeleri gereken süreci kolaylastiran teknoloji
Ögretmen eğitimleri
Anneleri biliçlendirme
Kadının toplumdaki rolünün yeniden belirlenmesi.
Kadinin ‘’kullanıcı’’ konumundan ‘’üretici’’ konumuna alınması
DIY hareketinin müfredata eklenmesi
Kız çocuklarini kendilerinden büyük bir olayın parçası haline getirmek (kız çocugu ekibi körler için yazılım geliştirsin)
Kadının farklı rollerinden yazılımcı kimligini ortaya çıkarma
Teknoloji üretmenin fiziksel özellik işi olmadığına yönelik biliçlendirme videosu.
Kız çocuklarını teknolojiye yönlendiren oyunlar.
Teknoloji gelisimi için asosyal hayat tarzı gerekmez. (Bu konuda biliçlendirme)
Kız çocuklarının oyuncaklarında daha fazla teknoloji kullanma
Kadın robotlar
İş verenleri bu konuda bilinçlendirme
Kadınların test ya da analiz haricinde yazılımcı olabileceğini de gösterme
Sayısal ders hocalari kız çocuklarını teşvik edici aktivitelere yönlendirmeli
Sektörde çalisan kadınların paylaşımları artmalı
Hackathon seçimlerinde kadın ve erkek eşitliği gözetilmeli
Kız çocuklarını bilim teknoloji sergilerine vs götürmek
Mesleki etkinliklerde daha fazla kadın konuşmacı yer alması
Kadınların inovatif yönlerini ortaya çıkarmak
Kadınlara teknoloji ürünlerinde özel indirim
Gönüllü eğitim ekipleri oluşturup ilkokul ve liselere eğitim vermek
Scratch gibi uygulamaların bilinirliğini artırmak
Kadınlara yönelik hackathon
Kadınlara teknolojinin korkulacak bir şey olmadığını anlatmak, ilgilerini toplamak
Sektörün dışındaki kadınların ve çocukların ilgisini çekecek etkinlikler
Teknik liselere belli bir oranda kız öğrenci zorunluluğu getirilebilir

Yorumlar

  1. Heya! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does building a well-established blog like yours require a large amount of work? I'm brand new to blogging however I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou! capitalone com login

    YanıtlaSil
  2. If you're thinking of buying stocks or putting up a whole new business, these could have to wait should you choose to prepay your mortgage. mortgage calculator We believe it really is important to produce informed decisions before considering to purchase a home, and have involved with and manage home financing. canadian mortgage calculator

    YanıtlaSil

Yorum Gönder